Нимиц: Средбата Заев-Ципрас беше историска, не паметам подобра меѓу премиерите на двете земји

на 2.2018 | Дебати

Во интервјуто за „360 Степени“, посредникот во спорот за името, Метју Нимиц зборуваше за т.н. гестови на добра волја кај двете страни - одлуката да се преименуваат аеродромот и автопатот и за возврат на Македонија да и се дозволи да напредува во наредната фаза од Спогодбата за стабилизација и асоцијација.

- Овие одлуки произлегоа од состанокот на двајцата премиери во Давос. Мислам дека тоа беше крупен исчекор напред, дури и со речиси историска димензија зашто не паметам подобар состанок меѓу двајца премиери на овие две земји во сиот мој ангажман уште од 1994/95 година. Им оддавам признание на двајцата премиери, му оддавам признание на премиерот Заев за преземање на овие важни гестови за креирање добра волја во регионот и добра волја кон соседот - рече Нимиц.

Целото интервју на следниот линк.