360 Степени сезона 5, бр. 32

Автор: Васко Попетревски | пред 5 месеци | Дебати

Во новото издание на  „360 Степени“ на ТВ Алсат (21.12.2018 г.) - интервју со шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска:

-дали се чувствува поразена од политиката по законот за амнестија за 27 април;

-кои делови од законот ги смета за непрецизни;

-кој, според неа, би требало да биде амнестиран, ќе има ли преквалификација на обвинението;

-колку е блиску до откривање на нарачателите и организаторите на настаните од 27 април;

-до каде е предистрагата за бегството на Никола Груевски;

-се знае ли каде и како Груевски излегол од Македонија, има ли пропусти и одговорност кај институциите;

-има ли напредок во случајот со замрзнатите 11 милиони евра во Монако, дали тие пари се поврзани со функционер од претходната влада;

-ќе има ли високопрофилни случаи за актуелни функционери;

-„Саботажа“.